Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež František a jeho vytrvalá podpora válkou sužované Ukrajině

Svatý otec již dva roky opakovaně vyzývá k míru na Ukrajině a vyvíjí četné iniciativy k jeho dosažení. Neustává v modlitbách a je připravený nadále podporovat národ, který se ocitl ve válce.

Číst dál

Kardinál Cantalamessa: Ježíš má být naším chlebem

Ježíš je chlebem věčného života nejen kvůli tomu, co dává, ale také - a především - kvůli tomu, kým je. Slovo a svátost jsou prostředky; žít Jím a v Něm je cíl," řekl kardinál Raniero Cantalamessa ve svém prvním postním kázání pro papeže a římskou kurii.

Číst dál

Skončilo plenární zasedání německých biskupů. Závěr: jednota s Římem, ale kritika Vatikánu

Předseda německých biskupů ujišťuje, že světová synoda o synodalitě a tzv. synodální cesta v Německu, i když s rozdílnými přístupy, sdílejí stejné vize vývoje církve. Koordinace obou procesů je nezbytná pro obohacení církevního života a pro přijímání informovaných a odpovědných rozhodnutí.

Číst dál

Do Velikonoc se konají v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě kající procesí

Každý pátek do Velikonoc se konají v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku takzvaná kající procesí. Klášterem prochází průvod mnichů, kteří se hlasitě modlí. Mimo jiné třeba za ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Kající procesí se koná v postní době od Popeleční středy.

Číst dál

Tématem Světového dne uprchlíků 2024 je "Bůh kráčí se svým lidem"

Dikasterium pro podporu integrálního lidského rozvoje oznámilo téma 110. světového dne migrantů a uprchlíků. Církev si tento den, který nabízí věřícím příležitost vzpomenout si a modlit se za lidi vysídlené v důsledku válečných konfliktů, pronásledování a ekonomických problémů, připomíná již od roku 1914.

Číst dál

Lvovský metropolita: Jsme Boží bojovníci, nikoli s puškou v ruce, ale s růžencem

"Sílu, naději a víru mi dodává to, že vidím, že nás Boží Prozřetelnost neopouští a že v lidech je tolik víry," říká arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. Lvovský metropolita zdůrazňuje, že v této temné době války je celá Ukrajina obklopena řetězem modliteb: "Jsme Boží bojovníci, ne s puškou v ruce, ale s růžencem. Ne na bojišti, ale na kolenou před Nejsvětější svátostí,” řekl v rozhovoru s Beatou Zajączkowskou, redaktorkou polské sekce Vatican News/ Radio Vaticana.

Číst dál

Odry se chystají na jubilejní 30. ročník přehlídky studentů církevních škol. Doplní ji dobročinný Běh pro Zdravotního klauna

Od 19. do 21. března bude v Odrách více studentů, než je v pracovním týdnu běžné. Do „prvního města na řece Odře“ totiž přijedou vyslanci dalších církevních škol. Talentovaní studenti se již potřicáté předvedou v uměleckých disciplínách. K oslavám výročí se navíc mohou připojit lidé odkudkoliv, a to během.

Číst dál

Nový program Youth od Opus Dei odpovídá na otázky mládeže

Mladí lidé z celého světa mohou nyní najít odpovědi na nejčastější otázky katolické nauky v programu Youth, nové iniciativě Opus Dei.

Číst dál

Dva roky české Charity s Ukrajinou – naše pomoc napadené zemi neustává

Dva roky se Ukrajina statečně brání agresi ruské armády. Charita Česká republika, která v zemi působí dlouhodobě, pomáhala prostřednictvím své tamní sítě lidem zasaženým válkou od prvního dne. Svoji pomoc pak po napadení koncem února 2022 ještě zintenzivnila a znásobila. A ve své podpoře, jak přímo lidem na Ukrajině, tak i uprchlíkům před válkou v Česku, stále pokračuje.

Číst dál

Diecézní charita Hradec Králové už je dva roky po boku Ukrajiny

V pátek 23. února od 17 hodin se na Masarykově náměstí v Hradci Králové uskuteční krátké setkání k tichému uctění obětí války na Ukrajině a k vyjádření podpory a protestu proti válce. Akci pořádá Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách u příležitosti 2. výročí od ruské invaze na Ukrajinu pod záštitou primátorky města Mgr. et Mgr. Pavlíny Springerové, Ph.D.

Číst dál

Svátek Stolce svatého Petra

Církev si 22. února připomíná svátek Stolce sv. Petra, prvního mezi apoštoly a prvního římského biskupa, tedy také prvního papeže. Jeho katedra je dodnes uchovávána v Římě, tvoří součást oltáře ve vatikánské bazilice a je symbolem učitelského, kněžského a pastýřského poslání.

Číst dál

Athletica Vaticana a sport jako nástroj inkluze

Poradkyně pro zdravotně postižené amerického ministerstva zahraničí se setkala s týmem vatikánských atletů, aby s nimi diskutovala o inkluzi a významu sportu pro hendikepované.

Číst dál

Den otevřených dveří revitalizované knihovny Biskupství brněnského

U příležitosti konání dne otevřených dveří v revitalizované Knihovně Biskupství brněnského požehná ve čtvrtek 7. března v 15:30 prostory knihovny biskup Pavel Konzbul. V rámci dne otevřených dveří bude možnost prohlédnout si nově upravené prostory knihovny, navštívit výstavu Biblí a zúčastnit se zajímavého kvízu a knižní ceny.

Číst dál

Haitský biskup Mons. Dumas byl po výbuchu zraněn

Mons. Pierre-André Dumas, biskup z Anse-à-Veau-Miragoâne, byl v neděli 18. února zasažen výbuchem v domě, kde pobýval během své návštěvy hlavního města. Informovala o tom Biskupská konference Haiti (CEH). Ve své zprávě uvedla, že „zdravotní stav Msgr. Dumase je stabilizovaný“.

Číst dál

Dikasterium pro evangelizaci přináší podklady k Roku modlitby

V době příprav na oslavy Jubilea 2025 vydává Dikasterium pro evangelizaci příručku o modlitbě pro křesťany, která nese název "Nauč nás modlit se".

Číst dál

Svatý Petr Damián byl vůdčí osobností při reformě církve před tisíci lety

V současné době, kdy jsou křesťanské zásady a hodnoty často oslabeny nebo relativizovány, stojí za to si připomenout velkého církevního učitele, svatého Petra Damiána, jehož liturgická památka připadá na 21. únor.

Číst dál

Němečtí biskupové obdrželi další list z Vatikánu

Krátce před zahájením jarního plenárního zasedání Německé biskupské konference Vatikán znovu vyjádřil své znepokojení nad reformními kroky katolické církve v zemi. O obsahu dopisu informovala německá katolická agentura KNA. Ta dále uvedla, že na žádost Vatikánu biskupové upustili od hlasování o synodální komisi.

Číst dál

Postní doba v Diecézním muzeu

Diecézní muzeum v Brně připravilo pro návštěvníky tematický program pro postní dobu. V termínech 23.2., 8.3. a 27.3. lze navštívit Diecézní muzeum na Petrově a zažít zajímavý program spojený s tématikou doby postní a Velikonoc.

Číst dál

Mario Botta a jeho nová kniha o posvátné architektuře

"Světlo a gravitace”, pod tímto názvem vycházely v posledních pěti letech sloupky architekta Maria Botty v příloze deníku italských biskupů “Avvenire”. Věnoval se v nich moderním a současným sakrálním stavbám z celého světa. Pohled architekta, jehož úvahy a dojmy jsou vždy podložené analytickým přístupem neodhlížejícím od technických stránek projektů nyní vyšly ve svazku nadepsaném Nebe na zemi. Století kostelů a kaplí v moderní a současné architektuře (Il cielo in terra. Un secolo di chiese e cappelle nell’architettura moderna e contemoranea), který vydalo nakladatelství Libri Scheiwiller.

Číst dál

Audio verze Postní brožury královéhradecké diecéze

Jednotlivá zamyšlení pro dny letošního postního období vznikala na území královéhradecké diecéze i mimo ni, dokonce v dalekém Estonsku. Připravené texty nyní lze poslouchat i v audio verzi.

Číst dál

Kardinál Cantalamessa: Jen jednoho je třeba

"Je jen málo slov, která by během minuty dokázala vyjádřit obsah, jímž by se dal naplnit celý den, nebo dokonce celý život. Jistě to však platí o slovech Pána Ježíše," řekl kardinál Raniero Cantalamessa ve svém dvouminutovém rozjímání pro čas duchovních cvičení papeže a římské kurie, které probíhají od 19. - 24. února 2024.

Číst dál

Modlitba za Ukrajinu v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje

V den druhého výročí ruské agrese, v sobotu 24. února, proběhne v 18 hodin v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni modlitba za Ukrajinu. Zvána je široká veřejnost./ Запрошуємо всіх до собору св. Варфоломія у Пльзені, щоб помолитися за Україну у другу річницю російської агресії. Запрошується широка громадськість.

Číst dál

Před sto lety byla nemocnice Bambino Gesù darována Svatému stolci

V roce 1924 darovala šlechtická rodina Salviati dětskou nemocnici Bambino Gesù Svatému stolci a ta je dnes špičkou v oblasti péče a výzkumu. Videonahrávka připomíná její historii a návštěvy papežů.

Číst dál

Ukrajině strádající válkou Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá již druhým rokem

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) se před dvěma lety ihned od prvních dnů po zahájení válečného konfliktu na Ukrajině zapojila do pomoci. Od počátku byla v intenzivní komunikaci se svými dlouhodobými partnery na Ukrajině a spolu se sítí místních Charit v rámci Arcidiecéze olomoucké započala konkrétní aktivity humanitární pomoci i pro uprchlíky v ČR. Dosavadní aktivity v podpoře Ukrajiny jsou tamními organizacemi hodnoceny jako velmi užitečné a prospěšné. ACHO děkuje všem, kteří její snažení a pomoc na Ukrajině finančně podpořili a žádá o další podporu. V pomoci Ukrajině tady i tam bude ACHO i nadále pokračovat.

Číst dál

Streetartový umělec ilustruje papežovo postní poselství

V pondělí 19. února zveřejnilo Dikasterium pro integrální lidský rozvoj novou ilustraci streetartového umělce Maura Pallotty, známého jako "Maupal". Podle dikasteria budou jeho malby doprovázet papežova slova letošní postní dobou až do Velikonoc.

Číst dál

V Římě se v březnu uskuteční sedmý ročník Dne katakomb

„Od památky k modlitbě“ – takové je téma letošního ročníku iniciativy Papežské komise pro posvátnou archeologii, která zpřístupňuje starověké křesťanské hřbitovy v Římě veřejnosti a nabízí možnost obdivovat jejich vzácnost a krásu. Den katakomb nabídne 2. března volný vstup s komentovanými prohlídkami na sedmi trasách.

Číst dál

Modlitba chval v předvečer biskupského svěcení

V předvečer biskupského svěcení P. Stanislava Přibyla, nově jmenovaného litoměřického biskupa, se bude v pátek 1. března 2024 od 19.30 hodin konat v klášterním kostele Narození Panny Marie v Doksanech Modlitba chval.

Číst dál

Seriál o modlitbě růžence pro dobu postní

Křesťanská streamovací platforma Filmana připravila pro dobu postní seriál o modlitbě růžence. První díl má název Znovuobjevení síly - Tajemství Bolestného růžence.

Číst dál

FOTOGALERIE: Světový den nemocných ve Fakultní nemocnici Olomouc

Mši svatou v rámci oslav Světového dne nemocných celebroval v pátek 16. února 2024 v olomoucké Fakultní nemocnici nově jmenovaný arcibiskup olomoucký Josef Nuzík.

Číst dál

FOTOGALERIE: Přijetí katechumenů mezi čekatele křtu napříč ČR

O víkendu 17.-18. února byli v jednotlivých diecézích představeni katechumeni. Ti během mše svaté za účasti svých diecézních biskupů potvrdili svou ochotu mít plnou účast na životě církve Kristovy, být pokřtěni, biřmováni a mít účast na eucharistii. Následně byli přijati mezi čekatele křtu. Tuto svátost přijmou o letošní velikonoční vigilii z rukou svých diecézních biskupů. Přinášíme fotogalerii.

Číst dál

Duchovní cvičení českých a moravských biskupů

Čeští a moravští biskupové se tento týden účastní společných duchovních cvičení, které se letos konají v Poutním domě Stojanov na Velehradě. Exercitátorem je P. Jaroslav Brož.

Číst dál

Organizační pokyny k biskupskému svěcení Stanislava Přibyla

Přinášíme organizační pokyny k biskupskému svěcení 21. diecézního biskupa litoměřického P. Stanislava Přibyla, CSsR, které se bude konat v sobotu 2.března 2024 od 11 hodin v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích.

Číst dál

Papež stanovil termín druhého zasedání synody

Druhé generální shromáždění Synody o synodalitě se bude konat od 2. do 27. října a budou mu předcházet opět dva dny rekolekcí. Koordinovat ho bude generální sekretariát synody za účasti příslušných dikasterií.

Číst dál

FOTOGALERIE: Děkovná mše svatá v Rovensku pod Troskami

V neděli 18. února 2024 se ve farním kostele sv. Václava v Rovensku pod Troskami konala mše svatá s poděkováním za 50 let života místního faráře R.D. Tomasze Dziedzice. Mši svatou celebroval biskup řeckokatolické církve Ladislav Hučko.

Číst dál

„Olomoucký biskup uprostřed Evropy“: nový filmový dokument představí Jindřicha Zdíka

Ve filmovém dokumentu „Olomoucký biskup uprostřed Evropy“ režiséra Theodora Mojžíše se herec Jaroslav Plesl společně s diváky vydává po stopách příběhu starého téměř tisíc let, kdy se formovala podoba přemyslovského státu. Pojďte se i vy seznámit s jedním z významných mužů 12. století v českém i evropském kontextu olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem. Premiéra se uskuteční ve středu 28. února 2024 od 19.00 v olomouckém Arcidiecézním muzeu.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. února 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Recenze filmu: Nádech pro lásku

Přinášíme recenzi filmu Nádech pro lásku, který můžete zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana.

Číst dál

Papež František: V postní době vstupme na poušť

Při modlitbě Anděl Páně na první neděli postní Svatý otec vyzval křesťany, aby se postavili svým vnitřním bojům a nechali k sobě promlouvat Boží hlas.

Číst dál

Parolin: Navalného smrt nás zaskočila a naplnila smutkem

Kardinál Pietro Parolin před mší svatou v kostele Jména Ježíš v Římě u příležitosti 106. výročí obnovení litevského státu vyjádřil pocity Svatého stolce ke smrti ruského disidenta.

Číst dál

Přední české osobnosti podepsaly tzv. Valentýnskou deklaraci na podporu Izraele

Řada předních osobností kultury, duchovenstva, politiky a společenského života podepsala tzv. Valentýnskou deklaraci, která odsuzuje "krvavé řádění" hnutí Hamás, podporuje Izrael a odsuzuje projevy antisemitismu.

Číst dál

Židovští rabíni děkují papeži za apely proti antisemitismu

Skupina židovských rabínů a učenců ocenila papežovy vstřícné výroky vůči židovským bratřím a sestrám, kteří se znovu stávají terčem antisemitismu a antijudaismu v důsledku konfliktu rozpoutaného po teroristickém útoku ze 7. října loňského roku.

Číst dál

Osamělost bude hlavním tématem 4. ročníku Dne prarodičů

Papež František zveřejnil téma svého poselství ke Světovému dni prarodičů a starších lidí pro rok 2024, které zní: "Neopouštějte mě ve stáří". V neděli 28. července budou věřící na celém světě vyzváni, aby se zamysleli nad lidským odkazem a životní moudrostí, které jim předali jejich prarodiče a starší lidé.

Číst dál

Němečtí katolíci žádají biskupy, aby přehodnotili plány tzv. synodální cesty

Skupina německých laiků Neuer Anfang (Nový začátek), která je dlouhodobě kritická vůči tzv. německé synodální cestě, zaslala 16. února otevřený dopis biskupům s žádostí o přehodnocení zřízení tzv. synodální rady, která by měla dohlížet nad katolickou církví v Německu. Signatáři také připomínají, že papež František i Vatikán se proti plánům německé synodální cesty opakovaně vymezili.

Číst dál

Pro ministranty se chystají poutě, víkendovka i turnaj ve florbalu

Arcidiecézní ministrantská rada v olomoucké arcidiecézi vydala leták s přehledem akcí, které chystá pro letošní rok. Vedle několika bohoslužeb v katedrále ho tvoří také ministrantský den v kněžském semináři, florbalový turnaj nebo víkendový pobyt.

Číst dál

Právě vyšlo další číslo časopisu Fermentum

Druhé číslo letošního ročníku časopisu Fermentum (2/2024) se stálou přílohou Živá teologie je k dispozici na e-shopu Cirkev.cz. Koupit si můžete buď zvýhodněné roční předplatné, nebo samostatně jednotlivá vydání časopisu.

Číst dál

Novým děkanem katolické teologické fakulty v Praze bude Jaroslav Brož

Na mimořádném zasedání akademického senátu Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy byl ve čtvrtek 16. února tajnou volbou zvolen proděkan Jaroslav Brož, který získal od senátorů sedm hlasů, jeho protikandidát Albert-Peter Rethmann jich dostal pět. P. Jaroslav Brož nyní musí ještě obdržet oficiální schválení z Vatikánu.

Číst dál

Papežská komise pro ochranu nezletilých navázala spolupráci s Papežskou univerzitou Svatého kříže

Papežská komise pro ochranu nezletilých a Papežská univerzita Svatého kříže (Santa Croce) podepsaly dohodu o spolupráci, jejímž cílem je prohloubit společné poslání týkající se prevence sexuálního zneužívání a ochrany nezletilých a zranitelných v církvi. Dohodu podepsali 7. února v domě Domě sv. Marty předseda této papežské komise kardinál Seán O'Malley OFM a rektor univerzity Svatého kříže P. Luis Navarro.

Číst dál

Arcibiskup Graubner se setkal se zástupci iniciativ, které se zasazují o ústavní zakotvení tradičního manželství

Zástupce lékařů, psychologů, živnostníků a sociálních pracovníků přijal v úterý 13. února v arcibiskupském paláci primas český a arcibiskup pražský Mons. Jan Graubner, předseda ČBK. Jde o zástupce iniciativ, které požadují zakotvit v ústavě zákon o manželství jako svazku muže a ženy. Arcibiskup jim vyslovil svou podporu.

Číst dál

Castel Gandolfo 1944: V ložnici Pia XII. se narodilo 36 dětí

V papežské letní rezidenci byla zahájena výstava, která připomíná péči papeže Pia XII. o válečné uprchlíky během bombardování střední Itálie v roce 1944, které si vyžádalo přes 500 obětí.

Číst dál

Papež při mši na Popeleční středu: Ježíš nás vyzývá, abychom se v postní době navrátili do svého nitra

Při mši svaté na Popeleční středu Svatý otec vyzval věřící, aby se vzdali masek a přetvářky, zpomalili spěch svých životů, přijali pravdu o sobě samých a objevili přítomnost Boha ve svém nitru.

Číst dál

„Začít chci nasloucháním“: rozhovor s novým arcibiskupem

„Nejdřív jsem jel na hřbitov a svým rodičům jako prvním svěřil své rozhodování,“ popisuje v rozhovoru pro Katolický týdeník nově jmenovaný olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Hodlá mimo jiné vést dialog s kněžími a věřícími o tom, jak restrukturalizovat arcidiecézi. Přinášíme celý rozhovor.

Číst dál

FOTOGALERIE: Popeleční středa s biskupy napříč Českou republikou

Ve středu 14. února udělovali čeští a moravští biskupové věřícím popelec během bohoslužeb v katedrálách jednotlivých diecézí. Přijetím popelce zahájili účastníci mší svatých čtyřicetidenní postní období, které je přípravou na velikonoční svátky. Přinášíme fotogalerii.

Číst dál

Svatý otec v dubnu navštíví Benátky

Papež František navštíví 28. dubna pavilon Svatého stolce na 60. mezinárodní výstavě umění v Benátkách "La Biennale di Venezia", zastaví se také v ženské věznici Giudecca a setká se s církevním společenstvím benátského patriarchátu.

Číst dál

Zázračné uzdravení díky růženci

V roce 2019 byla Tammy Petersonové, manželce známého kanadského psychologa Jordana Petersona, diagnostikována rakovina v terminálním stadiu a lékař jí sdělil, že jí zbývá přibližně deset měsíců života.

Číst dál

Papež při audienci: Vyhoření lze překonat vytrvalou vírou

Při pravidelné středeční generální audienci pokračoval papež František v cyklu katechezí o neřestech a ctnostech a zaměřil se na akédii, neboli vyhoření, kterému lze podle něj čelit vytrvalou vírou.

Číst dál

Postní almužna ve službách potřebným: Olomoucká arcidiecéze rozdělila 16 600 krabiček

Postní almužna je důležitým krokem ve službách potřebným a přispívá k podpoře sociálních iniciativ ve farnostech spolupracujících s Charitou. Postní almužna v Arcidiecézi olomoucké končí na Květnou nedělí, tj. letos 24. března odevzdáváním krabiček v kostelích a následným převodem výnosu do místních Charit.

Číst dál

Připravme se na oslavu Doby stvoření během postního období

Ve svém poselství k letošní době postní nás papež František vybízí, abychom aktivně prozařovali temný svět kolem nás nadějí na svět nový. A k odvaze vidět svět ne jako ten, který se nachází ve smrtelných křečích, ale jako ten, který se rodí, nás vybízí také pozvánka k slavení letošní doby stvoření, připadající na dny od 1. září do 4. října. Jejím letošní téma zní „Doufat a jednat se stvořením – první plody naděje“, přičemž se inspiruje textem z listu Římanům 8,19-25.

Číst dál

Biskup Jan Vokál navštívil Fakultní nemocnici v Hradci Králové

U příležitosti Světového dne nemocných přijal pozvání na Stomatologickou kliniku Fakultní nemocnice v Hradci Králové Mons. Jan Vokál, královéhradecký biskup.

Číst dál

Vlčí doupě a půst 2024: Za co tě nikdo nepochválil?

Postní seriál „Popcorn s Ježíšem“ přináší každý den jednu otázku, díky které se můžeme hlouběji zamyslet nad Božím slovem a uslyšet povzbuzení do každodenního života.

Číst dál

Papež: Usilujme společně o mír ve Svaté zemi!

AKTUALIZOVÁNO | Papež František zaslal 2. února list "židovským bratřím a sestrám v Izraeli" adresovaný Karmě Ben Johananové, teoložce zaměřující se na židovsko-křesťanský dialog, a vyzývá v něm k nastolení míru ve Svaté zemi. Článek jsme doplnili o český překlad listu papeže.

Číst dál